Krajské volby jsou tu! Koryta, hejbejte se.. Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal Wec   
Čtvrtek, 16 říjen 2008

 A je to tu, krajske volby začínají.  Před týdnem jsem pročetl programy a začal psát sáhodlouhý elaborát, který jsem pro zbytečnost zahodil. Přesto malý přehled, co nám slibují v programech ty,  co chtejí po nás hlas. Máme na co těšit, čeho se bát? Obávám se že ano. Podrodbnosti čtěte dále.

 

Tak nejdřív, co všichni slibují stejného.

 

Všichni chtějí lepší dopravu (obchvaty, opravy a rozšíření silnic), lepší školství (no každý má jinou představu), více peněz pro kraj, více peněz z EU, čistou přírodu, hodně průmyslu, lepší zdravotnictví atd. Však si to dokážete představit. A teď ty zajímavé rozdíly.

 

ODS - U korýtek v tomto období. Krátký a kompaktní program mají postavený na výčtu toho, co se jim povedlo udržet, rozšířit a vybudovat. Celkem konkrétně a sliby nevypadají tak nereálně prostě proto, že vychází z toho co se jim už povedlo.

 

ČSSD - To je ze všech programů největší parodie na program pro Vysočinu. Je to v podstatě okopírovaný celostátní program, kde u nekonkrétností (nereálné sliby jako rušení poplátků u lékařů atd) je občas pár minoritních bodů mimo téma nebo násilně vecpané nějakým lokálním editorem. Například v několika bodech slibují, že zařídí něco, co už je v běhu nebo je hotové (názvy různých projektů), v názvech bodů se pletou s obsahem nebo kopírují do více témat stejné body. Z celé kampaně i programu čiší až neuvěřitelné peníze a úsilí, jak to za lhaní a slibů populisticky procpat. Nejhorší program ze všech.

 

Lidovci -  Krátký ale sympatický program s konkrétnimi body, žádné chození okolo. V prvním bodu, že je nejdřív důležitá rodina a její starost a členy - žadné slibovaní virtuálních miliard do nekonečných staveb a služeb pro potřebné.  Program je v mnohém podobný (např. malé obce) straně Zelených i Dohody pro Vysočinu. Na kandidátce samý starosta, tak předpokládám, že vědí, co píší.

 

Zelení - Mimo obligátních slibů z prvního odstavce (obchvaty, doprava, zdravotnictví, ...) samozřejmě hodně "zeleného" a jedna konkrétnost navíc - vyhlášení "přírodního parku Javořicko". Pro malé obce taky konkrétnost navíc - VESNICE-IN - jakási podpora lokálních kancelářských pracovišť pro teleworkery nebo ty, co pro obživu potřebují občas nějaký vybavený kancl a doma takto pracovat nemůžou (klid na práci, rekonstrukce domu, podmínky), například redaktoři, programátoři, obchodníci, grafici atd.  Společně s Dohodou pro Vysočinu mají jako samostatný bod transparentnost výběrových řízení a krajských zakázek.

 

Dohoda pro Vysočinu -  sdružení nestraníků. Program mají velmi podobný straně Zelených a vlastně i Lidovců. S větším akcentem na ekologii, občanskou společnost a transparentnost výběrových řízení a státní správy. Na kandidátce je to samý lokální starosta nebo (ex)radní.

 

KSČM - kandidují s ČSSD na nejhorší program.  Krátký a nekonkrétní, přesto s těch konkrétností běhá mráz po zádech. Slibují více pracovních míst (Vysočina je po Praze místo s nejnižší nezaměstnaností a nejvyšším nárůstem pracovních míst a HDP v republice), ve školství jen (!) podpořu učňovského školství a zajímavý v jejich podání je bod na podporu bezpečnosti v kraji. Leader kandidátky je jakýsi ex VBáček (šlapka v začátku normalizace, dálkově vysoká škola SNB), tak asi potřebuje nějaký krajský lidový milice. 

 

 

Volby dopadnou +- podle očekávání (většina modrá nebo oranžová, přibarveno ze všech ostatních stran a sdružení). Koalice dopadne všelijak, ovšem jen ČSSD a Dohoda pro Vysočinu verejně deklarovala, že je ochotná utvořit koalici s komunisty !. 

 

O tom, že program je něco, co ani nemusíte číst a rozhodně se na to po volbách politiků neptat jsou slova Běhounka, leadera oranžových - "Vlastně se nijak zvlášť nelišíme, také chceme investovat většinu peněz do infrastruktury. My bychom dokázali provozovat školy a stavět silnice efektivněji. Jak ale konkrétně, to vám neřeknu, máme jen takový pocit." !!! V jejich programu o nějaké transparentnosti a dostupnosti údajů o výběrových řízení aní zmínka. Tak na ten pocit snad ani zvědavý nejsem.

 

Aktualizováno ( Pátek, 17 říjen 2008 )
 
< Předch.   Další >
SEO by Artio