Ode zdi ke zdi - Město bude podporovat hudební kluby Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 3
SlabéVynikající 
Napsal Administrator   
Pondělí, 30 červen 2008

Radnice se po letech rozhodla, že nějak systematičtěji bude podporovat kulturní počiny, ktere neplní zrovna odborák jako Eva s Vencou a doufejme, že i upustí od financování duplikátního kotlíkářského potlachu na Letňáku.

Chtělo by se křičet huraa, konečně někdo pochopil, že nejen diskotékou a popem může být živo krajské město s několika středními školami a vyšší odbornou.

No ale bude vůbec kde?

 

 

V Jihlavě není moc prostorů pro klubové koncerty. Když odpočítáme fidlání v hospodách a kavárnách (kavárna Etage, divadelní kavárna, chilli bar), tak nám toho moc nezbývá.

Dělnický dům je zaměřený spíš na ty popové stálice. Nedokážuu si dost dobře představit, že by se tam střídali divočejší DJové, punkové kapely a mládež jásala do noci na nějakém Ska festivalu. Co si tak matně pamatuji, tak ty popovější sázky na návštěvnost byly i tak futrované dotacemi města. Jak koukám teď na www.delnak.cz i www.delnakjihlava.cz tak v kulturních odkazech pusto a prázdno, doufejme že to je letní pauza.

Klub Edgar je podzemí pod přístavbou zimáku a podle toho tak vypadá. Zabetonovaného prostoru málo, stropy nízké, sál mikro a zvuk příšerný. Nedokážu posoudit nakolik je zprasenej zvuk v prostoru o velikosti rozlehlejší garáže, na kolik aparátem a na kolik zalehlejma ušima zvukařů, ale faktem zůstává, že o kulturním zážitku může mluvit jen nahluchlý, opilý nebo nekritický skalní fanoušek (nebo všechno dohromady).

 

Nový klub Trane má konečně pořádný prostor i na větší koncerty. Je ale už celkem z ruky pod/za Brněnským a vyžaduje pro ty línější z nás už určité odhodlání na ten přesun za centrum - široko daleko není nic. Navíc ze šuškandy od vystupujících kapel je tam zvuk nebo zvukař taky nějakej divnej.

 

Město kdysi zahodilo pro takové učely ideální prostory, které nám závidělo nejedno město a místo mělo význam přesahující Jihlavu. V bývalých kasarnách (teda prostoru, co okupovali vojáci, dřív to byla součást kláštera) na Křížové ulici je zezadu od Heulosu kaple s velkým dvorem a prstencem staveb. Vojáci kapli předělali na tělocvičnu. Po revoluci tento prostor pardi z kapely WaterClosedBand přestavěli (no .. adaptovali přesněji) na klub se všemi parametry - v předsálí velkého sálu bar. V patře nad barem šatna pro kapelu, sál s vysokým stropem a dobrým zvukem, kde se i dalo hrát divadlo. Na velkém dvorku se dalo posedět u ohniště a vyvětrat ze zakouřeného sálu. V prstenci staveb okolo byla jeden čas další hospoda (než to blaflo a shořelo na popel). No zkrátka ideální prostor a v majetku města! Když to tehdy vyžadovalo větší rekonstrukci, tak to město nechtělo platit a řešit a předalo (prodalo? za kolik?) vedlejší soukromé grafické škole. Kousek od náměstí, široko daleko žádný obydlený dům. Holt prosíravý radní, takový prostory nikde ve sklepě nevzniknou.

Z tohoto důvodů (a nejasné koncepce kultury města) mi přijde nějaká podpora pro alternativní kulturu od města trochu jako alibismus. Veškeré následné prostory bojují buď s malou kapacitou (bývalá Maňana pod hotelem Hvězda), složitou přestavbou a stížnostmi okolních usedlíků na hluk nebo bordel od návštěvníků - a nebo vším dohromady - a to vždycky v pronajmutých prostorech s nejasnou možností rozsáhlejších adaptací. Škoda, že tehdy byly takový radní, kteří asi řešili jen prodeje školek soukromým firmám a pozemků  developerům. Když už v té době za prachy betonovali Letňák a rvali peníze do Odboráku, Divadla a všeho možného i nemožného, mohlo si město aspoň podržet středně velký sál s objektem na podobné akce jako jsou možné v dobrém počasí na Letňáku, a jen si hlídat pronajímatele - podle informací z tehdejších nabídek projektů by rekonstrukce vyšla mezi 6 a 8 miliony. Ale to bych asi chtěl moc po tehdejších papaláších moc.Takovej fotbal se stovkou vřískavejch fandů peněz potřebuje víc.

 

Jen doufám, že z peněz tohohle grantu nebude někde povykovat nějaká popová diva ze Superstar nebo klon Evy a Vaška - nic proti interpretům osvědčených odrhovaček a playbackovým mimům, ale to, aspoň doufám, není to pravé ořechově alternativní, jak to autor grantu myslel. Nebo to bude zas nějaká stružka peněz pro provozovatele diskotékových atrakcí playbackových zpěváků?

 

Aktualizováno ( Čtvrtek, 10 červenec 2008 )
 
< Předch.
SEO by Artio