Jihlavské urbanistické zvláštnosti Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 4
SlabéVynikající 
Napsal Wec   
Pátek, 27 červen 2008

Jihlava je magické místo, určitě aspoň na jihlavské urbanisty ta magie musí působit. Ostudy s PRIOREM jsou nejviditelnější, ale nejsou jediné. Připomeňme si jihlavské anomálie vyprávěné v rudých dobách, některé naštěstí dnes už neplatí. Nebo bohužel.

 

Jihlava měla štěstí na vtipné architekty a územní plánovače v dobách poodsunových. Dokonce podezírám tehdejší radniční architekty ze škodolibé radosti jak železobetonem škádlit v jinotajých bolševika.

 

  • Léčebna dlouhodobě nemocných vedle židovského a ústředního hřbitova. Cynismus a efektivita asi velela vytvořit výhled pacientům z oken na náhrobky. Je otázka zda to bylo i kvůli šetření pohnných hmot, patologie byla ve staré nemocnici. Faktem je, že za dnešní nemocnicí před Horním Kosovem se té čtvrti říkalo Špitálské předměstí.
  • Domov důchodců vedle krematoria. Sice po dostavění panelákového domova důchodců na Lesnově odděluje smrkový háj spalovnu od paneláků, přesto bych v tom opět viděl socialistickou logiku, kde důchodcům připomínají další level přes komín a rozptylovou loučku hnedle za domem s posledním pronájmem. Efektivní to asi moc nebylo, jestli teda nejsou v domově důchodců i márnice.
  • Gottwald stál před soudem. Na konci široké Vrchlického třídy na tom dlážděném "náměstí" mezi domem zdraví (OUNZ kdysi, teď Ústav zdravi) a "lampárnou" se soudem stála bronzová socha našeho, bohužel také, prezidenta, co sliboval za první republiky v parlamentru kroutit oponentům krkem. Někdy ve dvacatých letech tuším seděl za nějakou výtržnost. No a v Jihlavě se ho povedlo dostat aspoň před soud. Aspoň něco.
  • Tank míříl dělem na východ. Přiznám se, že ani nevím kdy tam postavili ten vyřazený tank T-55(?), ale na kraji Jihlavy v místech parkoviště před Coop konzumem byl betonový pamatník s dlážděnou plochou, kde na piedestalu stál starý tank jako připomínka bojů hrdinných vojáků rudé armády z trestaneckých praporů maršála Malinovského s ustupujícím wermachtem - jeden ruský tank byl v těch místech zničen, prý. No a protože by bylo na západní straně málo místa na kladení věnců a špalír pionýrů, tak tank mířil přímo na východ. Bohužel ale nevím, zda byl pomník zbudován před nebo po roce 1968, to by aspoň vysvětlilo možný skrytý záměr autorů.

 

Dnes nám vznikají podobné urbanistické anomálie, pravda ne tak vtipné. PRIOR uprostřed historického náměstí, fotbalový stadion bez parkoviště, Megasupershopping citypark na frekventované úzké křižovatce jen s placeným parkovištěm. Jeden by i řekl, že se aspoň něco děje a staví. Jenže stačí vyjet do jiného města a člověku začne vrtat hlavou, kde že ty občanské stavby. Proč se toho opravuje tak málo a tak pomalu. Co že to jsou ty "jihlavská specifika", která všechno brzdí a prodražují. A kdo zabil Kennyho?

Aktualizováno ( Čtvrtek, 07 srpen 2008 )
 
< Předch.   Další >
SEO by Artio