FC Vysočina si namlouvá nového nápadníka Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 0
SlabéVynikající 
Napsal Wec   
Středa, 08 říjen 2008

 Město Jihlava opět jedná okolo vstupu nového investora do FC Vysočina. Po ročním plavání mezi kapříky a jablky se opět fotbal vrátil do druhé ligy a fotbal ve správě města Jihlava, PSJ a pivovaru Ježek  hospodaří s roční ztrátou šest milionů. Město narvalo peníze do rekonstrukce stadionu a přisypává na provoz (i na platy hráčů). Je jen dobře, že se tato zábava pro pár stovek povykujících zpivených fanoušků na tribunách, která ročně stojí město miliony,  přehodí na nějakého soukromníka. Ovšem aby se neopakovala fraška s tajemným maďarem Szabó.

 Problém ovšem je, že se opět nejedná s oním vysněným konkrétním investorem  ale jakýmsi zástupcem,  o kterém se může jen spekulovat, co je to zač a zda má vůbec na to takový fotbalový cirkus utáhnout.  Blamáž s chudým maďarem ale snad bojovníky za prodej podílu v FC Vysočina vyléčila a ohlídají si plnění dohod.

Město Jihlava s nálepkou "krajské"  se leta snaží procpat divácky masový hokej a fotbal na nejvyšší český level. Obojí ale díky astronomickým cenám hráčů a nákladům s tím spojených (vlastnosti stadiónů, zázemí, pokřivené a podivné fungování fotbalové ligy) stojí obrovské peníze, které se tak přímočaře zpět nevracejí. Ostatně proto městské kluby v nejvyšších soutěžích prakticky neexistují nebo končí po změnách na radnicích v komunálních volbách (Vsetín).

 

Jihlava šla dokonce v jeden okamžik do obojího - investicí do fotbalového týmu se FC Vysočina vyfikla do první ligy jen na jediný rok. Nepomohl (jak by mohl) ani draze rekonstruovaný fotbalový stadión-Navíc jak se ukázalo tak napůl, ještě chybí taková "drobnost" a to vyhřívaný trávník, aby se daly hrát ligová kola i v zimních měsících a nemuselo to být na sněhu nebo v bahně.

 Podobná blamáž, i když levnější,  byla s hokejem. Také se povedlo vyskočit do extraligy. Ovšem nasledná investice do hráčů se ukázala jako relativně malá vůči ostatním klubům, navíc v roce výluky v NHL, kde do Jihlavy, jako jednoho z mála klubů,  nepřišel žadný (nevím zda radši, ale NHL hráči hráli i v druhé lize, ale v Jihlavě nic) - těžko soudit, za co mohl nedostatek peněze, neznalost vyjednávání s takovými dostupnými hráči či osobní antipatie k exlampasáckému klubu.  Hokej (peněženky občanů Jihlavy pozor!) navíc nemá potřebnou hokejovou halu a hrálo se v ní jen díky vyjimkám. Ta bouda, co stojí v parku, se stavěla  v akci "Z" někdy v padesátých letech a potřebovala by víc jak opravit sedačky a chladící trubky pod ledem. Navíc bez pořádného parkoviště to moc perspektivní místo nebude ani pro hokej ani pro megakoncerty- nezruší-li se kvůli tomu parkování plocha autobusového nádraží a oba blízké parky (nebo hřišťata sportovního klubu pod autobusákem).

 

Doufejme, že se konšelé  zamknou v zasedačce a nevyjdou, dokud nepodepíšou vlastní krví a na několik let dopředu, co vlastně bude radnice podporovat a co nechá plavat (nechá sponzorům, ať jsou z Uher nebo Uralu). Po této volbě by mohli vypustit kouř jak z konkláve - ať z rozlámaných hokejek nebo smradlavých propocených dresů fotbalistů. Do té doby to jsou vyhazované peníze, které by stejně měli patřit do jiné rozpočtové kapitoly než sport - reklama a PR města? Kultura pro neformální hnutí fanoušků? Podpora pracovních míst v oboru "profesionální sportovec"?

 

Aktualizováno ( Středa, 08 říjen 2008 )
 
< Předch.   Další >
SEO by Artio