Má být socha Masaryka zpět před jihlavským gymplem? Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 1
SlabéVynikající 
Napsal Wec   
Středa, 17 březen 2010

Před jihlavským gymnáziem stála socha TGM od jihlavského sochaře Schlezingera. Socha byla vztyčená roku 1948, autor "odměněn" následující rok 25lety vězení v lágru, kde roku 1955 umírá. Socha ho přežila o šest let. V roce 1961  (to měla být ta doba uvolnění?) byla tajně odstraněna, odvezena na Čerínek a pro jistotu rozmlácena. S Masarykem před školou tedy byla Jihlava 13 let, přiznejme že z těch horších let rudé totality.  Dnes se snaží nový výbor navrátit repliku sochy zpět. Otázkou je, zda má smysl vyrábět kopii a vyměňovat jeden pomník za druhý (jeden pomník tam už je).

Bylo by krásné, kdyby šlo všechno vracet zpět a pohybovat se proti času. Ale to jde snad jen ve fantaskních románech.  Vracet sochu, které už neexistuje, vytvořenou jako kopii bez souhlasu autora na místo, které je už obsazeno jiným artefaktem mi nepřijde moc pietní - jak vůči Masarykovi, tak vůči autorovi Schlezingerovi.

Podobně bychom se mohli snažit o znovuvybudování synagogy na místě vznikajícího Mahlerova parku, rekonstrukci hradebních bran a znovupostavení Špalíčku na zbouraném PRIORu (pro to zbourání jsem). A všechno znovubudované bez ducha historie a špetky invence prostou kopií původních věcí nějakými řemeslnými projektanty.

Osobně bych byl pro, aby někde stála socha prezidenta zakladatele. Například na náměstí jeho jména (které je pojmenované ve spousty českých městech stejně) nebo v parcích. Ale sochou novou, autorskou. Osud sochy od pana sochaře Schlezingera i s osudem autorem by bylo dobré si připomínat ale nemusí být kvůli tomu stavěna replika, na kterou už autor nemůže mít vliv. Příběh sochy a jejího autora je sice zajímavý - socha stála od roku 1948 do 1961, autor umřel 1955 v lágru - ale spíš z historického kontextu komunistického teroru než nějaké integrální součásti architektury města. Více viz na odkazu Spolku pro navrácení sochy TGM

BTW, proč se někdo nestará o umístění kopií barokních soch vedle ve Smetanových sadech?  Nové autorské sochy tam jsou, a ty původní historické někde na dvorku městského úřadu za bránou. Ne že bych horoval za znovuumístění, jen mi to přijde logičtější snaha jak o vytváření repliky na základě fotografií a tlačení do míst, která jsou přirozeně obsazena.

 

 

Aktualizováno ( Středa, 06 říjen 2010 )
 
Další >
SEO by Artio